15 Mayıs 2017

Güncel.jpg


Herkese tekrardan merhaba. Ben bu sikko scanin koca yürekli editörü sadeditör2001. Nasılsınız bakalım?
Ben pek iyi değilim. Sonuçta ameliyat oldum ve dikişler vs yeni o yüzden biraz zorlanma var. Kimse sormadığı için teşekkür ederim amına koduklarım.

Neyse şimdi konumuz o değil. Bugün konumuz jpg amına koyayım. Arkadaşlar, bu yazıyı okuyan tüm değerli fansub/scan üyeleri, çevirmenleri, olmayan redraw ve cleanerları ve en önemlisi değerli editörleri. Kulağınız açıp beni iyi dinleyin. SİYAH BEYAZ RESİMLERDE .JPG KULLANILMAZ!!!

Son zamanlarda dikkatimi çeken ve sinirimi bozan bir konu bu. Bizim dışımızdaki fansub ve scanlatorlerlerin %90'ı jpg çalışıyor. Arkadaşlar siz gerizekalı mısınız? O resim öyle mi kaydedilir dalyarak. Şimdi yazacaklar SADSCANS içkiliydi bilmem ne.

Şimdi şaka bir yana size neden jpg kaydetmemeniz gerektiğini çok kısa ve net olarak açıklayacağım. 

1- Çok fazla yer kaplar
2-Siyah-beyaz resmin kalitesini düşürür.

Eee SADSCANS jpg kaydetme diyon' da o zaman ne olarak kaydedelim aq?

Çok basit kardeşim png olarak kaydedeceksin. 

Eee SADSCANS png kaydedince anasının amı gibi dosya boyutu oluyor, onu napacaz?

Şimdi editör kardeşinizden size bi' kıyak. Save for Web'den kaydedeceksiniz arkadaşlar. 

Şimdi Save for Web'den nasıl kaydedilir onu da kısaca özetleyeyim.

Klavyenizde bulunan CTRL+ALT+Shift+S tuşlarına aynı anda bastığınızda karşınıza bir ekran çıkar.(Resimde ayarlar gözükmemiş o yüzden buraya yazıyorum.
 interlaced tiksiz, 17 colors, 100% dither, matteyok, web snap 0 transparency tiksiz)

Burada gördüğünüz ayarların aynısı ile kaydediyorsunuz. PNG8 olmasına dikkat edin. JPG iken 2MB olan resminiz. PNG olarak kaydedince 0.30 veya 0.40 mb arası değişir.


Şimdi editör kardeş ne güzel anlattın dedin böyle böyle kaydet ama ben gerizekalı olduğum için anlamadım. Neden özel olarak png kaydetmeliyim?

Şimdi arkadaşlar. PNG olarak kaydederseniz elinizdeki scanin kalitesi düşmez ve her zaman yüksek kalite olur. JPG iken 2MB olan resminiz PNG8 olarak kaydettiğinizde anasının amı kadar boyut farkı yaratacaktır. Hem daha kaliteli hem de daha az yer kaplayacaktır. Genel olarak PNG çalışmamızın sebebi budur. Hem kaliteden ödün vermiyorsunuz hem de daha az yer kaplıyorsunuz. 

Eee amına koyayım o zaman ne durumlarda JPG kullanacağız? Sonuçta boşuna konmamış.

Renkli sayfalarda JPG kullanacaksınız arkadaşlar. Onun dışında siyah-beyaz her sayfa PNG olmalı.

Bu kardeşiniz iyiliğini de unutmayın ;)


Editörlük dersini verdikten sonra güncele geçelim. 

Bizim yan çar olan Kebab Fansub ile oturduk masaya dedik ki "Aga şu Prisona bi el atak" ben de dedim ki kardeşim ayıbediyosun atalım. Bunu diyeli 1-2 hafta falan oldu şimdiden 6 bölüm çıkardık. 

Önceki yapan arkadaştan tabii ki 100 kat daha kaliteli scanlerimiz ve editimiz ile seriyi kısa sürede güncele getiririz gibi. 

Onun dışında. Kino no Tabi adlı yeni bir seriye başladık. Serinin animesi, filmi ve hali hazırda Light Novel'ı var. Seriye yapılan ilk manga adaptasyonu diye biliyorum. Diğer materyalleri çok kaliteli olduğu için direkt çıkınca aldık. Bizi hayal kırıklığına uğratmayacağını düşünüyoruz.

Bir de eğer olursa yabancı scanler ile çalışma gibi bir durum var. Çok sevdiğim bir seriyi ingilizce yapabiliriz. Eğer olur da yaparsak buradan sizi bilgilendiririz.


Bu kadar konuşmadan sonra sizi bölümlere yolluyorum. Kendinize iyi bakın iyi okumalar.
He bir de hala ekip üyeleri arıyoruz. Typesettera pek gerek kalmadı bizim çocuk canavar gibi hallediyor maşallah. Ama olur da Cleaner ve Redrawer olarak başvururum diyorsanız. Buraya tıklayın.

Mal gibi testleri yapıp sonradan cevap vermemezlik yapmayın. Sizin emeğinize yazık :D
Bir dahaki sefere kadar...

Hadieyw...sadeceaptallar
jpgçalışır

7 yorum:

 1. yine ne kadar guzel yazmissiniz ellerinisi saglik ayrica jpg olayini aciklamanizda cok iyi olmus :)

  YanıtlaSil
 2. Geçmiş olsun sadeditör.Umarım çabucak toparlanırsın.Png olayı iyiymiş bilmiyordum bende jpg daha düşük boyutlu diye biliyordum sanırım herkes öyle biliyor.Psde png daha iyiymiş demek :) Herkese söylemek gerek aslında.
  Prisoon School iyi yaptınız ortak yapmakla :) Kino no Tabi h.olsun çizimlerini beğendim :) Umarız ki novele göre gider ve bitinceye kadar devam eder :)
  Güncel için Teşekkürler :) Ellerinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 3. Əllərinizə səhiyyə amınıza qoyum.

  YanıtlaSil
 4. Aferin akıllı çocuklar. Bu işi doğru bilenlerde varmış. :D Jpg kaydedilir mi be :D

  YanıtlaSil
 5. Serilerinizi okumuyorum ama ellerinize sağlık, Sad sana da geçmiş olsun

  YanıtlaSil
 6. eyv.. geçmiş ossun sad, bundan sonra sadece sizin serileri okuyorum. jpg vs png farkını bilmek için editör olmaya gerek yok diye düşünüyorum şaşırdım açıkçası

  YanıtlaSil